„Fot.: https://www.instagram.com/alaynag.clark/ )

Jak uniknąć katastrofy podczas swojego ślubu
„Bycie Panną Młodą” to najważniejsze zadanie tego dnia. Warto mieć spokojną głowę, zaplanować harmonogram wydarzeń z wyprzedzeniem, rozdzielić obowiązki i cieszyć się każdą chwilą. Jak to zrobić? Przygotować Plan Dnia Ślubu. Warto oddać zadania w dobre ręce, a samemu pamiętać o zajęciu się gośćmi, długich rozmowach, tańcach na parkiecie i korzystaniu z atrakcji.

Kiedy nie odbierzemy kwiatów na czas, do ołtarza pójdziemy bez bukietu. Jeśli fotograf spóźni się na Wasze „pierwsze spotkanie”, ten moment nie zostanie uwieczniony w albumie. Jeśli makijażystka pomyli godzinę przyjazdu, w grę będzie wchodził szybki make up przygotowany przez przyjaciółkę. Jedne z nas, machnęłyby na to ręką, dla drugich będzie to spełnienie najczarniejszego scenariusza. Na kilkanaście dni przed ślubem warto zaplanować wyjścia awaryjne, przygotować plan B i C – na pewno nie zaszkodzą. Podstawową zasadą jest uwzględnienie numerów telefonu do świadka i świadkowej. To oni powinni mieć stały kontakt z podwykonawcami.

W tym dniu będziesz potrzebowała pomocy kilku, a nawet kilkunastu osób. Będą wśród nich m.in.: manager sali weselnej, floryści, muzycy, fotografowie, cukiernicy i dekoratorzy. Warto wszystkich poinformować o planowanym harmonogramie z odpowiednim wyprzedzeniem. Przygotowany Plan Dnia Ślubu ułatwi wszystkim życie. Powinien być na tyle dokładny, aby po jego przeczytaniu każda z angażowanych osób była pewna, co, kiedy i w jakiej kolejności ma się wydarzyć.

Zacznij od pobudki. O której godzinie wstać, aby pełna energii po śniadaniu usiąść na fotelu fryzjerskim? Wszystko zależy od Twojej codziennej rutyny. Warto dopytać ile czasu zajmie makijaż: Twój, siostry, druhen, Mamy i przyszłej Teściowej. Wyznacz osobę, która odbierze bukiet, butonierki i bransoletki dla dziewczynek z kwiaciarni.

W tym miejscu rozpisujemy dokładny plan ostatnich godzin przed ślubem: ubieranie, wymarzone zdjęcia z najbliższymi, obchód miejsca, sprawdzenie dekoracji, pierwsze spotkanie Pary Młodej, błogosławieństwo i wyjazd do kościoła. Nie można zapomnieć o nawet najmniejszym szczególe. Jeśli angażujecie przyjaciół do sypania kwiatów, pamiętajcie aby uwzględnić to w planie. Zapisujemy dokładne ustawienie gości w kościele czy USC, wybieramy utwory muzyczne oraz określamy ich kolejność. Określamy wytyczne dotyczące ustawienia dekoracji oraz pamiętamy o adnotacjach do urzędnika lub księdza. Należy również pamiętać o poinstruowaniu fotografa, na jakich kadrach zależy nam najbardziej, o której powinien być w pokoju Narzeczonego, o której przed kościołem – zwróć uwagę, czy według planu nie jest potrzebny w trzech miejscach równocześnie.

W dalszej części planu zapisujemy gdzie odbywa się składanie życzeń oraz powitanie nowożeńców, określamy jego formę – czy jest pragnienie tłuczenia kieliszków na szczęście, czy całowanie chleba. Jeśli tak, kto go zapewni? Ustalamy dokładny plan wydarzenia, wraz z godzinami posiłków, pierwszego tańca, tortu, oczepin czy podziękowań dla Rodziców. Jeśli wiecie, że goście planują oficjalne przemówienia, z góry ustalcie ich godzinę, tak aby kuchnia wiedziała o odstępach między serwowaniem kolejnego dania.

Złota zasada: harmonogram rozpisujemy do co kwadransa – nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć co do minuty. Tworzenie Planu Dnia Ślubu to swoiste trzymanie ręki na pulsie. Ustalenie go na 2 tygodnie przed ślubem zmniejszy stres, da chwilę wytchnienia i relaksu.

Karolina Jaros
instagram.com/karolovekartki